[rev_slider 4]

Folklórny súbor DEVÍN

Oslavuje 30. výročie svojho založenia. Prijmite pozvanie na oslavy. Prežiť ju môžete vďaka partnerovi projektu logo-devin-seal-partner

lubost-slider

Prečo

Ako starneme my, starnú s nami i naše dejiny. Ľudia sa rodia a mrú. To, čo sa deje medzi tým, je život. Tajomný, krásny, nevšedný, občas smutný  a často veselý . Vlastne nemá žiadne pravidlá. Len jediné. Smrť .

Od pradávna

Od pradávna robia ľudia všetko preto, aby ju prekonali. Keď zistia, že ju prekonať nemôžu, chcú ju prekabátiť. Chcú, aby po smrti čosi po nich zostalo. Nádejajú sa, že smrť prekonajú, ak po sebe zanechajú potomkov.

Chceme byť iní ako rodičia

Lepší, milší, múdrejší i krajší…ale len do chvíle, kým nezistia, že konajú, vyzerajú a myslia presne ako oni. A tak to ide dookola už celé generácie. Mení sa svet okolo nás a tak trošku sa meníme i my.  To, čo sa nemení, je to, čo celý ten kolos poháňa. To, čo nosíme v sebe.  To, čo dievčatám vleje rumenec do líc, keď sa na nich chlapec usmeje. To, vďaka čomu prichádzajú na svet naši potomkovia. Láska!

Či ubehne tristo či tridsať rokov

Je jedno, koľko času ubehne, láska bude to vďaka čomu žijeme. A láska
bude aj to, čo vysvetľuje, prečo konáme tak ako konáme. Lebo milujeme, Boha, mamu, chlapca, dievča, vlasť i folklór. Lebo nech sa človek chce zmeniť akokoľvek, lebo nech pretvára zem na svoj obraz koľkokoľvek… Ľúbosť ostáva. Ľúbosť je večná.

Príbeh otca, matky, nevesty

Tak dnes, tak i v roku 1716, kedy sa náš príbeh odohráva, nebolo ľahké vychovávať
dieťa. Zámerom každej matky je dať svojmu dieťaťu viac ako dostala ona. Chce donútiť svoju dcéru vyvarovať sa tým chybám, ktoré narobila ona. Dieťa raz musí odísť, opustiť otcov dom a postaviť si svoj. Chceme vyjadriť aké ťažké je pre rodičov pustiť dieťa z domu. Ako ťažké je pre matku vidieť, že syn zrazu miluje úplne cudziu ženu. A jej to veru tak ľahko neodpustí. Nuž preto to majú nevesty neraz ťažké. Chce sa starať o muža, ktorého najviac miluje iná žena. Jeho matka.

Príbeh syna

“Byť mládencom. To sa veru ľahko povie, ale ťažšie spraví, ba čo najviac,
najťašžie žije. Najprv musí chlapec otca poslúchať, statok obriadiť, i s mati dobre
vychádzať. Na muziku ešte neslobodno, ale tancovať vedieť treba. A to ako ? Vari
ma má Ďuro pri husiach učiť? Šak keď to ktosi zazrie, sa mi všetci smiať budú. OJ! Aj dievča popýtať, ale ktože Ti povie, ako to urobiť. A ako ju aj samú prichytiť! Keď sa oni furt len s ostatníma dievkama vyvlačujú!

Príbeh dcéry

“Dievky ma dnes na polnoc medzi seba príjmu. Juj, len či ma mati pustia, ešte musím chyžu vyriadiť a húskam dať. A veď sa i trochu bojím. Nik nechce zradiť, čo
vyhútali. Že mám priniesť kus chleba…júj a partu. Mama mi ju len toť ráno dohotovila. A tomu Janovi sa asi aj celkom pozdávam. Furt po mne pokukuje a aj minule za mnou hneď po kostole prišiel, už som sa bála, že ma ani na muziku nezavolá. Veď teraz na Katarínu budú nových mládencov pasovať. Keď sa mne páči. Len či aj ja jemu… Chlapci to majú veru ľahšie… ”

Pre všetkých, čo MILUJú

A tí, ktorí nedokážu, tých naučíme.

Spoznajte nás lepšie

23. november 2016 o 19:01 hod I cena vstupenky: 14,- eur

26. november 2016 o 18:02 hod I cena vstupenky s recepciou: 25,- eur
Zrkadlový háj (Rovniankova 3, 851 02 Bratislava – Petržalka)